Google Trends Verilerini Looker Studio'ya Aktarın (Ücretsiz)

Bu yazımızda Google Trends verilerini, Google Looker Studio'da kullanmayı anlattık.

Yazar: admin - 10/11/2022

Verileri daha anlamlı hale getirmek için bazen geçmiş aylar veya yıllardaki verilerle kıyaslamaya ihtiyaç duyulur. Tam da burada alternatif üçüncü parti araçlar ve Google Trends verileri devreye girer.

Google, Trends verileri için Looker Studio (Eski adıyla Data Studio) connector'ünü halen oluşturmadı. Bu yüzden, Google Trends verilerini raporlarına eklemek isteyen uzmanlar, ya ekran görüntülerini ekliyor, ya da Supermetrics ve benzeri araçlar ile verileri çekmeye çalışıyorlar. Fakat ben burada farklı bir yöntem kullanarak Google Trends verilerini Looker Studio'ya nasıl aktaracağınızdan bahsedeceğim.

Google Trends nedir?

Google Trends, Google Arama, YouTube, Alışveriş ve Görseller genelindeki arama isteklerine erişmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Bir anahtar kelime veya konu girerek insanların neler aradığını keşfedebilirsiniz.

Google Trends

Google Trends

Google Trends Verilerinin Faydaları Nelerdir?

Google Trends verilerini gösterge tablonuza neden eklemelisiniz?

  • Arama eğilimlerini görmek, sonuçları tahmin etmenize ve gerekli ayarlamaları veya optimizasyonları yapmanıza yardımcı olabilir.
  • Google Trends, anahtar kelime trafiğini belirlemek ve içerik planlamak için değerli bir kaynaktır.
  • Belirli bir ürün veya hizmet için yapılan aramalarda daha yüksek veya daha düşük ilgi alanlarını görmek, bütçenizi buna göre optimize etmenize olanak tanır.

Google Trends Verilerini Raporlarıma Nasıl Ekleyebilirim?

  • https://datastudio.google.com/u/0/ adresinden boş bir rapor oluşturabilir veya daha önce hazırladığınız bir raporu düzenleyebilirsiniz.
  • Ardından aşağıdaki görselde bulunan işaretli butona (URL Yerleştir) tıklayalım.
URL Yerleştir

URL Yerleştir

Harici URL

Harici URL

  • Son olarak rapor önizlemesini yaptığınızda, grafiğin harici bir kaynaktan yüklendiğine dair aşağıda bulunan görseldeki gibi uyarı mesajı alabilirsiniz.

Bu uyarıyı gizlemek için ise, grafiğin hemen üstüne bir kare şekil ekleyip, şeffaflığı %0'a çekmeniz yeterli olacaktır 🙂

Rapor önizlemesi için bu adresi ziyaret edebilir, raporu kopyalayabilirsiniz.

Yorum yapCopyright 2020-2024 digitALL © All Rights Reserved

Dijital Pazarlamayı İşin Uzmanına Bırakın!
Dijital Pazarlamayı İşin Uzmanına Bırakın!