WebP Nedir? WebP Nasıl Yapılır?

Son dönemde hayatımıza dahil olan WebP ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Yazar: admin - 15/09/2022

WebP, web üzerindeki görüntüler için neredeyse kayıpsız sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır. WebP kullanılarak, web'i daha hızlı hale getiren daha küçük, daha zengin görüntüler oluşturabilir.

WebP kayıpsız görüntülerin boyutu PNG'lere kıyasla %26 daha küçüktür. WebP kayıplı görüntüler, eşdeğer JPEG görüntülerden ise %25-34 daha küçüktür.

Kayıpsız WebP, yalnızca %22 ek bayt maliyetiyle şeffaflığı (alfa kanalı olarak da bilinir) destekler. Kayıplı RGB sıkıştırmasının kabul edilebilir olduğu durumlarda, kayıplı WebP şeffaflığı da destekler ve genellikle PNG'ye kıyasla 3 kat daha küçük dosya boyutları sağlar.

Kayıplı, kayıpsız ve şeffaflık, GIF ve APNG'ye kıyasla daha küçük boyutlar sağlayabilen animasyonlu WebP görüntülerinde desteklenir.

WebP Nasıl Çalışır?

Kayıplı WebP sıkıştırması, bir görüntüyü kodlamak için tahmine dayalı kodlamayı kullanır; bu yöntem, videolardaki ana kareleri sıkıştırmak için VP8 video codec bileşeni tarafından kullanılan yöntemin aynısıdır. Tahmine dayalı kodlama, bir bloktaki değerleri tahmin etmek için komşu piksel bloklarındaki değerleri kullanır ve ardından yalnızca farkı kodlar.

Kayıpsız WebP sıkıştırması, yeni pikselleri tam olarak yeniden oluşturmak için önceden görülen görüntü parçalarını kullanır. İlginç bir eşleşme bulunmazsa yerel bir palet de kullanabilir.

Bir WebP dosyası, VP8 veya VP8L görüntü verilerinden ve RIFF tabanlı bir kapsayıcıdan oluşur. Bağımsız libwebp kitaplık, WebP belirtimi için bir başvuru uygulaması görevi görür.

TEKLİF ALIN

WebP Desteği

WebP, Google Chrome, Safari, Firefox, Edge, Opera tarayıcısı ve diğer birçok araç ve yazılım kitaplığı tarafından yerel olarak desteklenir. Geliştiriciler ayrıca çeşitli resim düzenleme araçları tarafından da WebP'yi desteklediğini gün geçtikçe açıklamaktalar.

WebP, hafif kodlama ve kod çözme kitaplığı libwebp ile komut satırı araçlarını cwebpve dwebpgörüntüleri WebP formatına ve WebP formatına dönüştürmek için ve ayrıca WebP görüntülerini görüntülemek, karıştırmak ve canlandırmak için araçlar içerir. Bu kitaplıkların kaynak kodu indirme sayfasında mevcuttur.

WebP Dönüştürücü İndir

Linux, Windows veya macOS cwebp için önceden derlenmiş dönüştürme aracını indirerek görselleri PNG ve JPEG'den WebP'ye dönüştürebilirsiniz.

WebP to JPG & WebP to PNG Dönüştürücüleri

Çok fazla görsel barındırmayan internet sayfalarınız için, görsel dönüştürmelerini manuel bir şekilde de yapmak mümkün. Bunun için genellikle kullanılan WebP to JPG / PNG dönüştürücüsü sitelerinin bir kaçını aşağıda bulabilirsiniz;

  1. squoosh.app
  2. ezgif.com
  3. cloudconvert.com

Kaynaklar;

Yorum yapCopyright 2020-2024 digitALL © All Rights Reserved

Dijital Pazarlamayı İşin Uzmanına Bırakın!
Dijital Pazarlamayı İşin Uzmanına Bırakın!